Skip to content

Bruce Lee ühe tolli löök

  • 2 min read
  • Mõisted

Wing Chun’i ja teisi Lõuna-Hiina mereäärse piirkonna võitluskunste iseloomustab oskus tekitada lähidistantsilt ja hoogu võtmata muljetavaldav jõuimpulss. Hiina võitluskunstides nimetatakse seda Fa Jin (發勁), mis tähendab väiksele ruumalale kontsentreeritud kogukeha jõuimpulsi. See termin ei viita konkreetsele löögitehnikale vaid selle tekitamise oskusele. Ühe versiooni fa jin’ist on teinud tuntuks Bruce Lee, kes demonstreeris 1964. aastal Californias peetud rahvusvahelisel Karate meistrivõistlustel ühe tolli lööki (one inch punch), link videole on teksti lõpus.

Kui Bruce Lee sooritatud fa jin lööki YouToube’st vaadata (link all), tundub see meile kättesaamatu või lausa maagiline. Tegelikult on ühe tolli löögi tehnoloogia lihtsalt omandatav ja mõningase harjutamisega sellele lähedane (või ka parem) tulemus reaalselt saavutatav. All videos demonstreerib Sifu Sergio ühe tolli löögi tehnoloogiat.

Selleks on vaja:

  • Avada liigesed, õppida liigeseid tunnetama ja nende liikumisi vajalikul määral juhtima, samuti tuleb rahustada teadvus ja viia hingamine kõhtu. Me nimetame seda 6. tuumelemendi tehnoloogiaks.
  • Vabastada keha ebavajalikest pingetest nii staatilises kui ka dünaamilises olekus. Me nimetame seda Song ja Cai, kus Song tähendab piisavalt lõdvestunud keha ning Cai sirutamist. Peame oskama samaaegselt lõdvestada ja sirutada, samuti samaaegselt pingutada ühte kehaosa (näiteks rusikat) ja lõdvestada teist (näiteks randmeliigest ja õlavarre lihaseid).
  • Õppida tunnetama keha põhiliigeseid ja panna need koordineeritud viisil tööle, me nimetame seda ussikehaks. See tähendab oskust genereerida (nagu vedru) maast jõuimpulss, kanda see suuremalt liigeselt väiksemale võimendades (nagu uss vingerdab) kontsentreeritud punkti (näiteks rusikasse) ja suunata sealt kineetilise energiana löögiobjekti.
  • Õppida jõu ülekandmiseks ja selle võimendamiseks kasutama kehainertsi, nihkumist ja -pöördmomenti, omades samal ajal hästi tasakaalustatud asendit. Püstist ja hästi tasakaalustatud asendit nimetame juureks, vaja on säilitada tugev juur nii paigal seistes kui liikumises. Liikumine ei tohi olla jäik või kange (nagu robot), see peab olema kerge ja loomulik.

Sellest ka ütlus, et Meister on raske kui mägi (vaenlasele), kuid kerge kui udusulg (meistri liikumine ja tema keha tunnetus).

Ühe tolli löök ja teised fa jin tehnikad on osa meie Wing Chuni õpilase programmist. Samas eeldab selle (nagu iga oskuse) omandamine veidi harjutamist, seda ei saa selgeks YouTube video kaudu või korra trennis käies. Kui aga käia järjepidevalt kohal ja harjutada progresseeruvalt, on ühe tolli löögi sooritamise oskus üsna varsti käes.

YouTube Link: Bruce Lee one-inch punch