Skip to content

Kuus põhielementi

6. põhielementi on algupärase Lõuna-Hiina Punase jõeooperi salaühingute lühikese löögi süsteemi lähtekood, mis läks Oopiumisõdade perioodil (1830-1860) peaaegu kaotsi. Tänaseks on see säilinud kirjutiste ja paari Wing Chun’i meistri pingutuste tulemusena suures osas taastatud ja kohandatud tänapäevastele lääne mõistetele ja metoodikatele vastavaks. Me nimetame seda ka 6-13-3 tehnoloogiaks, mis tähistab 6. põhielementi, selle esimese nelja elemendi 13. taset ja 3. süsteemivõtit.

IWKA loosung VALITSE KEHA TEADVUST JA JÕUDU on meie sisemise enesearendamise tee kokkuvõte, kus keha ja teadvus hõlmavad kuuest esimest nelja põhielementi, see moodustab süsteemi sisu (so sisemise tehnoloogia). Jõud aga tähendab viimast kahte põhilelementi, mis on süsteemi väljendus.


 • 6. PÕHIELEMENTI ON:
  1. KEHA – peab olema elastne ja ebavajalikest pingetest vaba. Peab oskama 7. põhiliigese (traditsioonilise nimega seitsme vibu) valitsemise tehnoloogiat.
  2. HINGAMINE – peab olema sügav kõhuhingamine, nn. beebihingamine.
  3. TEADVUS – peab olema rahunenud. Spetsiaalsete harjutustega viiakse teadvus niivõrd rahulikku seisundisse, et me ei sattu üheski olukorras paanikasse ning säilitame alati sisemise tasakaalu ja rahu.
  4. VÄGI – Traditsiooniliselt tähistame seda Qi, India kultuuriruumis näiteks Om või kristlikus ruumis Püha Vaim. See on keha suutlikus universaalsest bioenergeetilist voolu (nn Looja väge) vastu võtta ja läbi lasta, ka oskus seda jõudu vajadusel suunata ja juhtida.
  5. JÕU VALITSEMINE – IWKA süsteemis tähendab see ründaja agressiooni suunamist tema enda vastu, selleks kasutame Emei mao ussikeha tehnoloogiat ja Wing Tjuni kleepuvate liigeste tehnoloogiat, mida harjutatakse spetsiaalsete kleepuvate jäsemete (ChiSau) praktikatega.
  6. JÕUIMPULSI VASTUVÕTMINE, SELLE GENEREERIMINE- IWKA süsteemis kasutatakse ründe vastuvõtmiseks või ka vajadusel ründe sooritamiseks 18. sillakäe tehnoloogiat ja ploomiõie sammude liikumistehnikaid, mis algselt pärinevad Shaolini kloostrist. Jõu genereerimisel kasutatakse Fukian’i Valge Kure lühikest šokeerivat impulsilööki ja Emei mao libisevat ja vingerdavat kehamehhaanikat.

See on universaalne kehatehnoloogia, mille esimese nelja elemendi (keha, hingamine, teadvus, bio-energeetika) piisaval tasemele valdamine on eelduseks ka teiste sisemiste distsipliinide edukaks praktiseerimiseks. Sest kui me ei suuda piisavalt lõdvestada keha ja rahustada meeli, siis ei ole ka võimalik tulemuslikult sooritada erinevaid meditatsiooniharjutusi. See on hierarhiline arengutee, kus kõik 13 taset tuleb etteantud järjekorras läbida. Ühtegi neist ei tohi jätta vahele, üheski ei saa hüpata üle. Me ei saa ju näiteks rahustada teadvust, kui keha on pinges ja hingamine kaootiline.

Selleks peame järjepideva harjutamisega jõudma nelja esimese põhielemendi 13. tasemeni. Miinimum eeldus tulemuslikus sisemiseks parktikaks on pingevaba keha ja lahtised põhiliigesed, rahulik (vaikne) teadvus, sügav loomulik kõhuhingamine ja bioenergeetilise voolu avaldumine, selle loomulik ringlus meie kehas.


3. SÜSTEEMI VÕTIT

 1. See peab olema loodusseadustega kooskõlas. Me ei saa teha asju, mis ei ole võimalikud, näiteks kehaliselt leviteerida ennast ühest kohast teise.
 2. Selle praktiseerimine ei tohi kahjustada tervist. Ei ole soovitav teha harjutusi, mis lõhuvad keha loomulikke toimemehhanisme, näiteks hingamise kunstlik kinnihoidmine vms.
 3. Selle praktiseerimine peab olema kooskõlas sellega, milleks me seda teeme. Kui näiteks praktiseerime mingit konkreetset võitluskunsti, siis peab ka keha ettevalmistus vastama selle süsteemi tehnikatele. See võimaldab meie valitud distsipliini maksimaalselt tulemuslikult ja meile ohutult praktiseerida.