Skip to content

Zhan Zhuang

Zhang Zhuang on meditatsioon, mida sooritatakse püstisest asendist. See on edasiarendus pikali meditatsioonist, kus pikali olekuga samaväärne lõdvestumine, teadvuse rahunemine ja erksus saavutatakse spetsiaalse tehnikaga. See on meile oluline, kuna võitluskunste harjutame enamuse ajast püsti ja sellest tulenevalt peame oskama ka stressisituatsioonis (näiteks ründe korral) säilitada loomuliku oleku ning sisemise rahu.

Zhang Zhuang on mitme traditsioonilise ida- ja lääne võitlussüsteemi süda, selle regulaarne ja õige praktiseerimine mõjub positiivselt meie füüsilisele- ja vaimsele tervisele. Arendab vastupidavust, sisemist jõudu, hingust (Hiina termin Chi) ja väge (hiina termin Shen). Vägi väljendub näiteks selles, kui erksalt me ennast hommikul tõustes tunneme. Meie bioenergeetiline aku peaks hommikuti olema laetud ja laadimiseks on vaja, et keha energeetilised kanalid oleksid lahti ja hingus või Chi (kosmiline energia) saaks neid mööda loomulikult kulgeda, et see saaks laadida meie sisemist akut.

Sigung Sergio Pascal Iadarola on õppinud Zhan Zhuangi mitme Hiina, Taiwani ja Kanada meistri käe all. Need tehnoloogiad on osa IWKA Kung Fu kooli enesearendamise programmist ja me harjutame neid Tallinna grupis järjepidevalt.

IWKA Zhan Zhuang koosneb viiest suunast (suuna alla mõtleme erineva fookusega praktikaid), millest esimene on meie tervise parandamine, ülejäänud neli on keha arendamiseks (see on nagu lisaksime võidusõidul autole turbo), et saaksime tõhusamalt praktiseerida võitluskunste.

  1. Tervise taastamise ja parandamise Zhan Zhuang, see on ennekõike keskendumine õigele kehaasendile, õigele hingamisele ja meie teadvuse rahunemisele. Selle asjakohane sooritamine avab keha energeetilised kanalid, võimaldab hinguse (chi/qi) loomuliku ringluse ja selle ühendumise/laadimise kosmilise väega (Shen). See aitab ka leevendada terviseprobleeme, suurendab vitaalsust ja elujõudu. Kus juures tervisprobleemide korral on Zhang Zhuang eriti kasulik, kui seda rakendada arsti poolt määratud ravile lisaks, seda muidugi arvestades keha seisundit ja arsti soovitusi.
  2. Sulava/sirutava keha (Melting Man) Zhan Zhuang, et arendada keha võimet olla Song (ebavajalikest pingetest vaba) ja Cai (loomulik sirutamine/sirge/püsti) seisundis ning õppida õigesti juurduma. Juur tähendab keha vertikaalset kesktelge ja sümboolselt ka meie olemust. Kui võtta näiteks kontroll ründaja juure üle, on võimalik ründajat piirata ja teda oma tahte kohaselt suunata. Seda oskust arendab Wing Chun 18. sillakäe (Kiu Sau) tehnoloogia, mis pakub kaheksateist moodust ründaja juure üle kontrolli võtmiseks.
  3. Õhupalli keha (Balloon Man) Zhan Zhuang, et arendada oskust Huan Yan Li/Wan Yuen Lik (ürgne elujõud või kosmiline energia või universaalne vägi), Yi (tahe) ja Qi/Chi (hingus) valitsemisel/kasutamisel.
  4. Raud Buddha (Iron Buddha) Zhan Zhuang, see on keha treeningtehnoloogia, kus dünaamilise pinge seisundis võetakse ja hoitakse erinevaid poose. Sellega omandatakse teatud piirini võime võtta kehasse vastu lööke (ka näiteks kaikaga) ilma, et sellega kaasneks tavapärast traumat. Seda nimetatakse ka “raud, mis on mähitud puuvilla (Iron wrapped in Cotton)” kehaks.
  5. Ji Ji Zhuang või võitluspooside Zhang Zhuang, see on energeetiline treening, mille käigus võetakse erinevaid võitluspoose ja visualiseeritakse kehast väljuvaid erisuunalisi ning võitluspoosiga harmoneeruvaid energeetilisi impulsse, nende levimist, hargnemist ja paisumist ruumis.