Skip to content

Steni Wing Chun’i lugu

Mulle on noorusest saati pakkunud huvi võitluskunstid. Kooli ajal harjutasin legendaarse treeneri Andres Lutsari (eluaastad 1937-2007) klubis Aita mõned aastad Judot ja enesekaitset. Ülikoolis paar aastat Eesti ühe tuntuima karateka Igor Neemre õpilaste juhtimisel Wado Ryu Karated. 90’date alguses sattusin Rootsi ja siis õnnestus ligi aasta õppida Stockholmis väga ägedat Kung Fu stiili Wing Chun Kuen. Täpsemalt Leung Tingi Wing Tsun perekonna süsteemi, mille tolleaegset Rootsi haru juhtis Emin Boztepe Stockholmi peaõpilane. Wing Chun’i siis Eestis veel ei olnud. 

Vahepeal oli paus, kuid kord ütles mulle tuntud Eesti suurettevõtja, et igal edukal inimesel peab olema oma hobi. Et, ilma hobita võib muutuda laisaks, lodevaks ja minna peast segi. See ütlus kumas peas, kui ligi 12 aastat tagasi otsustasin minna uuesti regulaarselt trenni. Otsisin tegevust, mis õpetaks midagi uut, oleks parajalt füüsiline ja äge, kuid samas ka intellektuaalne. Mida saab harjutada sõltumata east ja mis annaks uusi praktilisi oskusi.


Huvi Wing Chun’i vastu oli varasemast alles ja kui 2007. aasta sügisel  nägin ajalehes Tallinnas läbiviidava Wing Chun kursuse kuulutust, otsustasin minna trenni. Eneselegi ootamatult kujunes sellest pikaajaline kiindumus ja hobi, mis läheb aina köitvamaks ning ägedamaks.

Aastatel 2007-2014 õppisin Leung Ting Wing Tsun’i, käisin mitmetel Leung Ting Wing Tsun meistrite seminaridel Kaunases, Vilniuses, Riias, Tartus, Tallinnas ja võtsin tolleaegselt Tallinna grupi juhilt regulaarseid eratrenne, selle abil jõudsin 10. õpilase tasemeni (õpilase tasemeid on selles süsteemis kokku 12).


2016. osalesin IWKA Wing Tjun suvelaagris Itaalias, mida viis läbi IWKA rajaja Sigung Sergio Pascal Iadarola. See laager muutis minu arusaama Kung Fu tehnoloogiatest ja Wing Chun’ist, kui sisemisest võitluskunstist. Seal kohtusin IWKA Leedu Akadeemia juhi Sifu Linas Raišys’ga (IWKA Wing Tjun 4. taseme tehnik/meister) ja seal küpses otsus tuua see unikaalne ja minu arvates ka parim, Wing Chun Kung Fu süsteem Eestisse. 

2017 a. sügisel alustasime Sifu Linas Raišys juhtimisel IWKA Wing Tjun Kung Fu treeningutega Tallinnas. Osaleme regulaarselt Sifu Linas Raišys seminaridel Leedus ja Sifu on käib vähemalt kaks korda aastas Eestis. Lisaks osaleme järjepidevalt Sibak Mauro Gibin treeninglaagrites Leedus ja Sigung Sergio Pascal Iadarola suvelaagris Itaalias ja Türgis.