IWKA Neigong

Neigong (Nei= sisemine, Gong =harjutus, oskus) on spetsiifiline praktika selleks, et parandada tervist ja suurendada sisemist jõudu läbi Jing, Qi (bioenergeetiline elujõudu kandev vägi), nimetatakse ka Chi, Prana, Hing/Hingus vms. See ei hõlma üksnes hingamisharjutusi, vaid palju muud) ja Shen (vaim) arendamise.

Neigongi vastandiks on Waigong (Wai = välimine, Gong =harjutus, oskus), mis hõlmab tavapäraseid sportlikke harjutusi tervise parandamiseks, füüsilise vastupidavuse suurendamiseks ja lihasjõu kasvatamiseks. Waigong tähendab tänapäevases mõistes spordiga tegelemist, seda nimetatakse Wai (välimine) kuna harjutuste tegemine (näiteks jooksmine, võimlemine, jõutreening jms) on üheselt arusaadav ja välisele vaatlejale selgelt näha.

Kontsentreeritud lihasjõul baseeruvates võitluskunstides kasutatava jõuimpulsil (Lik) põhinevate  löökide, võtete või heidete asemel keskendub Neigong liigeste koordineeritud liikumisel põhinevale, kogukeha jõuimpulsile (jin, gin), millele lisatakse universaalne kosmiline jõud (gravitatsioon) ja tahe (Yi). Selle arendamise ja rakendamise mehhanismi ei ole välisele vaatlejale, kes ei ole nende praktikatega kursis, näha. Sellest tulebki mõiste „sisemine“. Kui Neigong arendab võitluskunstides Jin jõuimpulssi siis Waigong arendab Lik jõuimpulssi.

Miks on Neigong oluline? Miks mitte piirduda Waigong’ga ehk tavapärase sportliku lähenemisega? Võib ju väita, et kui teeme iga päev kõvasti füüsilist trenni, siis oleme terved, tugevad ja sisemiselt tasakaalus? Samas ei ole liigselt ühele- või teisel poole kaldumine hea ja olulised on mõlemad, eriti kui tahame ka kõrges eas olla eeskujulikus füüsilises ja vaimses vormis.  Parima tulemuse annab mõõdukas kehakultuur koos sisemise treeninguga. Just sisemine praktika tugevdab keha, suurendab (ka sportlikku) sooritust ja aitab kehal tulla toime suurema välise pingutusega kaasneva pingega. Võitluskunstides võimaldab Neigong’i sisemise väe kasvatamise praktika suurendada sooritust kolm kuni neli korda, võrreldes sellega mida suudaksime saavutada üksnes välise treeningu tulemusena.

IWKA Neigong programm töötab, see arendab tõhusalt sisemist jõudu. Selle tulemusena suureneb märkimisväärselt meie võimekus ja sooritus nii võitluskunstides kui ka teistes valdkondades millega tegeleme.